Pár napja már olvashattatok egy összefoglaló posztot az izzadás okairól. Most az általában felmerülő kérdésekre adunk válaszokat ugyanebben a témában. Szerintem mindenki talál olyan kérdést, ami már egyszer tuti megfogalmazódott benne :)
Miért izzadunk?
- Az izzadás célja testünk hőháztartásának egyensúlyban tartása, azaz a hőszabályozás.
- Melegben vagy stresszes helyzetben testhőmérsékletünk emelkedni kezd, ennek hatására a verejtékmirigyek hűtés céljából aktivizálódnak és izzadni kezdünk, így az egyensúly visszaáll.
- Az izzadás tehát természetes és szükséges folyamat.
Hogyan izzadunk?
- Bőrfelületünk csaknem 100%-án izzadunk.
- A maximális izzadság mennyisége 10 liter naponta, a normál izzadtság mennyisége jóval kevesebb, 1 liter naponta.
- Ebből a normál hónalji izzadság mennyisége mindössze 0,006 liter!
- Ez azt jelenti, hogy a zavaró, feszélyező hónalji izzadást megakadályozva nem gátoljuk testünk természetes hőszabályozását.
Milyen anyagok ürülnek ki a szervezetünkből az izzadás során?
- Az izzadsággal a nátrium-kloridon kívül egyéb ásványi sók is távoznak szervezetünkből: kálium, kalcium, magnézium, szulfát, foszfát, cink, vas, mangán, réz sók.
- Ezért, különösen a fokozott izzadást követően (pl. sportolás után) a folyadékon kívül ezeket az ásványi anyagokat is pótolnunk kell.
- Az izzadság nem tartalmaz méreganyagokat.
- Az izzadás célja a test hőszabályozása, nem pedig a különböző méreganyagok kiválasztása. Ezt a feladatot a máj és a vesék végzik.
Hogyan működnek az izzadásgátlók?
- Az izzadásgátlókat a bőr felszínén alkalmazzuk. A hatóanyag feloldódik a bőr felszínén lévő nedvességben, gélt képez a verejtékmirigyek kivezető nyílásában, így csökkenti a kiáramló verejték mennyiségét. A gél egy idő után eltűnik a bőr felszínéről
Mi a különbség a dezodorok és az izzadásgátlók között?
- A dezodorok a bennük található illatanyagokkal elfedik az izzadságszagot, illetve csökkentik a baktériumok számát a bőrön.
- Az izzadásgátlók ezek mellett izzadásgátló összetevőket tartalmaznak, melyek szabályozzák a verejtékezés mértékét.
- Az izzadásgátlók egyébként a hozzáadott illatanyagoknak köszönhetően dezodoráló funkciót is ellátnak, ezért nevezik őket olykor izzadásgátló dezodornak is.
Mit kell tudni az alumíniumról?
- Az alumínium 50-150 mg mennyiségben fordul elő az emberi szervezetben, az idős szervezetben magasabb érték. Az alumínium-felvétel 5-35 mg/nap.
- Az alumínium a gyomor-és béltraktusban kevésbé szívódik fel, a bélsárral távozik. A vizelet 0,1 mg/nap mennyiséget ürít. Az alumínium megtalálható a csapvízben vagy akár a konyhai lábas falában is, bevitelét ezért nem lehet minimálisra csökkenteni.
- Mivel az alumínium a vizelettel távozik a szervezetből, így bevitele nem káros.
Mit kell tudni az alumíniumsókról?
- Az alumíniumsók számos kozmetikumban megtalálhatók.
- Pórusösszehúzó, verejtékcsökkentő, vérzéscsillapító hatásuknak köszönhetően az izzadásgátló termékek elengedhetetlen összetevői. Ez az a hatóanyag, ami tulajdonképpen gátolja az izzadást.
- Az alumíniumsó-mentes termékek csupán dezodoráló hatással rendelkeznek, azaz a hozzáadott illatanyagok segítségével elfedik ugyan az izzadságszagot, magát az izzadást viszont nem akadályozzák meg.
- Az Európai Kozmetikai Rendelet (1223/2009 EU) az Európai Unióban engedélyezett összetevőket és azok felhasználható mennyiségét tartalmazza.
- Kitér az alumíniumsókra is mint engedélyezett hatóanyagokra, felhasználható mennyiségük szigorúan szabályozott.
- A rendelet szerint a termék biztonságosságát a gyártóknak kell biztosítani és bizonyítani.
Igaz az, hogy az izzadásgátlók rákot okoznak?
- Nem. Az összefüggés csupán mítosz. A vonatkozó kutatások ugyanis sosem tudták bebizonyítani, hogy az izzadásgátló termékek rákkeltő hatással rendelkeznének.
Igaz az, hogy az alumínium a bőrön át a sejtekbe jutva káros hatással van szervezetünkre?
-
Nem. A hónaljon keresztül nem jut alumínium a szervezetbe.
Igaz az, hogy az izzadással méreganyagok is távoznak a szervezetünkből?
-
Minimális méreganyag távozik az izzadás során, de ez a mennyiség elhanyagolható, szinte nulla. A szervezet számára káros anyagokat a máj és a vese választja ki és a széklettel, ill. a vizelettel távozik.
Kommentek
comments powered by Disqus